שיווק B2B – כלים וטרנדים ששווה להכיר ב-2020

שיווק B2B
זמן קריאה: 5 דקות

שיווק B2B (שיווק של עסקים לעסקים) הינו אחד המושגים החשובים ביותר שיש בעולם השיווק של ימינו. חלק ניכר מהחברות הקיימות בשוק מפרסמות את שירותיהן ומוצריהן אך ורק לחברות אחרות ולא מקיימות כלל מאמצי שיווק שנועדו להשפיע על אנשים פרטיים שאינם משויכים לארגון כלשהו.

במאמר זה נסביר בצורה ברורה מה עומד מאחורי המושג "שיווק B2B", נציג את ההבדלים בין שיווק B2B לשיווק B2C, טרנדים חמים בתחום השיווק B2B ועוד נושאים חשובים ששווה להכיר על תחום זה.

אם התפקיד שלך הוא לנהל את מערך השיווק של חברה שעושה עסקים רק עם חברות אחרות או שהעסק שלך רוצה להרחיב את היקף הפעילות העסקית מול עסקים אחרים – הגעת למקום הנכון.

 

מה זה שיווק B2B?

שיווק B2B או באנגלית Business-to-business marketing הינו תהליך שיווק בו קהל היעד למוצרים ולשירותים שלנו הינו אך ורק עסקים או חברות אחרות. זאת בניגוד לשיווק B2C שבו אנחנו משווקים את המוצרים והשירותים בצורה ישירה לצרכנים פרטיים שהם קהל היעד שלנו.

לשיווק B2B יש שלושה מאפיינים מרכזיים שמוכרים לעוסקים בתהליך השיווק של עסקים שונים:

 1. תהליך מכירה ארוך ומורכב-

שיווק B2B הינו תהליך ארוך ומורכב
שיווק B2B הינו תהליך ארוך ומייגע

 

ההחלטה על סגירת עסקה מתקבלת בדרך כלל על ידי מספר מקבלי החלטות מתפקידים שונים בתוך הארגון. בשל כך, עלינו לצפות לתהליך מכירה ארוך ומייגע שעשוי להימשך חודשים ואף שנים עד שמתקבלת ההחלטה על סגירת עסקה.

 

 1. התועלת העסקית חייבת להיות ברורה-

כדי ששיווק B2B יצליח בצורה מיטבית עלינו להראות לצד השני שיש תועלת עסקית ברורה מההתקשרות מולנו. רצוי להציג לצד השני את התועלת הצפויה מבחינת היכולת להגדיל את שורת הרווח או לייעל את הפעילות העסקית ובכך לחסוך הוצאות.

 

 1. מוצרים ושירותים ייחודיים ונישתיים-

עולם ה-B2B מלא במוצרים שפותחו במיוחד להגדיל רווחים ולשפר עלויות וזמן תפעול. בשל כך, ניתן באמצעות שיווק B2B חכם ליצור בידול ולהבליט את יתרונות החברה ביחס לחברות אחרות.

 

מה ההבדל בין שיווק B2B לשיווק B2C?

הבדל בין שיווק B2B לשיווק B2C
הבדל בין שיווק B2B לשיווק B2C

 

לפני שעומדים על ההבדלים המהותיים בין שיווק B2B לשיווק B2C, חשוב לציין כי יש להם הרבה מאוד דברים משותפים.

למשל, בתחום השיווק הדיגיטלי, הכלים שבהם נפעל בשני התחומים הנ"ל יהיו מאוד דומים. ברוב המקרים נשתמש בפרסום בגוגל אדס, פרסום בפייסבוק, ניהול רשתות חברתיות, פרסום ביוטיוב וכל שאר הכלים המוכרים לנו מעולם השיווק הדיגיטלי.

השוני המרכזי יהיה במטרות שלשמן אנו מפעילים את אמצעי הפרסום העומדים לרשותנו. בשיווק B2C חלק ניכר מהזמן ומהתקציבים נשקיע בפרסום אגרסיבי שמטרתו תהיה לפתות את הגולשים באמצעות מבצעים אטרקטיביים שיעודדו הנעה מהירה לפעולה.

מנגד, בשיווק B2B המטרה צריכה להיות פיתוח של מערכת יחסים מול הלקוחות ובנייה של אמון שיוביל בסופו של התהליך לרצות לסגור עסקה. מערכת יחסים בעידן הדיגיטלי נבנית באמצעות מתן תכנים איכותיים, סרטוני וידאו ושימוש חינמי במוצרים בסיסיים של החברה.

בסופו של דבר, בגלל שעסקאות B2C מאופיינות בסכומים נמוכים בהרבה, הקנייה תהיה יותר מהירה ואמוציונלית. לכן, המחיר ונוחות הקנייה הרבה פעמים יהיו משמעותיים ביותר בתהליך הקנייה. בשיווק B2B, הבידול והמוניטין העסקי של החברה יהיה משמעותי ביותר משום שהרבה פעמים יהיה מדובר בקשרים עסקיים ארוכי טווח שיהיו בסכומים גבוהים ומשמעותיים יותר.

 

כיצד בונים אסטרטגיית שיווק B2B?

בניית אסטרטגיית שיווק B2B הינה דבר לא פשוט. חברות שמשקיעות בשיווק B2B בדרך כלל מעמידות תקציבים משמעותיים לצורך שיווק החברה וכך נפתחות אפשרויות רבות שלא היו רלוונטיות עבור עסקים שמשווקים רק ל-B2C בתקציבים נמוכים יותר.

אלמנט נוסף שמקשה על בניית אסטרטגיית השיווק B2B היא העובדה שיש להקפיד על אינטגרציה ותיאום מלא עם מחלקת המכירות של החברה שתבצע את סגירת העסקאות בפועל.

אחד החלקים החשובים ביותר בבניית אסטרטגיית שיווק B2B היא להבין כמה שיותר טוב את המשפך השיווקי שעוברים הלקוחות החל מהחשיפה לחברה ועד לסגירת העסקה.

חשוב לזכור שמשפך שיווקי הינו ביטוי שנועד לתת מסגרת רעיונית לשלבי השיווק שלנו ובפועל במציאות השלבים השונים מתערבבים זה בזה ומופיעים בצורות שונות ובהיקפים שונים.

משפך שיווקי יכול להתרחש לפי השלבים הבאים:

 1. חשיפה לאתר העסקי באמצעות כניסה לאתר לאחר חיפוש בגוגל ומציאת התוצאות האורגניות (למשל תכנים מהבלוג) או התוצאות הממומנות של שירותים ספציפיים.
 2. רימרקטינג בפייסבוק ובגוגל לאנשים שנכנסו לחלקים שונים באתר.
 3. שיחה טלפונית/התכתבות במייל עם לקוחות שהשאירו פרטים משני החלקים הקודמים.
 4. פגישה עסקית לצורך היכרות או לצורך סגירת עסקה.
 5. מתן שירותים ללקוח – קבלת המלצות וחוזר חלילה.

מטרת העל של שיווק B2B היא יצירת לידים איכותיים לעסק. הרעיון הוא ליצור חשיפה ראשונית ובלתי מחייבת שבה אנחנו מתחילים לרכוש את אמונו של הלקוח. באמצעות כתיבת תכנים לבלוג ניתן לענות על שאלות נפוצות ולצבור קהל עוקבים נאמן שיכיר את העסק הרבה לפני שמגיע להחלטת הקנייה.

היכולת ליצור אמון מול קהל היעד כבר בשלבים המוקדמים של ההיכרות היא שתסייע לנו בשלבים מאוחרים יותר להגיע לסגירת עסקה. לאחר מכן, לפגוש אותו שוב בנקודות שונות שבהן הוא נמצא ברחבי הרשת ולבסוף לסגור איתו עסקה טלפונית או לאחר פגישה.

 

כלים מובילים בשיווק B2B

שוק הדיגיטל רותח וכמות הכלים הדיגיטליים שניתן לבחור מהם היא בלתי נתפסת. למרות זאת, יש היום כלים רבים שמתבלטים מעל כולם ונמצאים בשימוש קבוע אצל חלק ניכר מהחברות שעוסקות בשיווק B2B.

 1. Ubbersuggest – כלי מחקר לשיפור ביצועי ה-SEO

https://neilpatel.com/ubersuggest/

כלי זה נמצא בבלוג של ניל פטל, אחד מהדמויות המובילות בתחום השיווק הדיגיטלי העולמי.

בכלי זה ניתן למצוא רעיונות מקוריים למילות מפתח עבור כתיבת תכנים לאתר. ניתן, לעשות ניתוח מתחרים ולהבין איזה אתרים שולחים קישורים לאתרי המתחרים שלכם ועוד מידע רב שיסייע לכם לשדרג את הביצועים.

החלק הטוב ביותר הוא שהכלי הזה מוצע לציבור בחינם לגמרי!

 

 1. שיווק B2B באמצעות לינקדאין

לינקדאין הינה הרשת החברתית היחידה בעולם שפונה אך ורק לתחום של יצירת קשרים עסקיים. היתרון המרכזי של לינקדאין הוא היכולת ליצור קשר ממוקד עם ומדויק עם מקבלי החלטות רלוונטיים בארגון שאיתו אנו רוצים לעשות עסקים. באמצעות פרסום לעסקים בלינקדין נוכל לראות מי עובד בחברה שאליה אנו פונים, איפה הם למדו, באיזה חברות הם עבדו ואינפורמציה רלוונטית נוספת שתעזור לנו "לשבור את הקרח" מול לקוחות פוטנציאליים.

 

 1. Canva כלי לעיצוב עבור מגוון פלטפורמות

Canva היא ללא ספק הסיוט של המעצבים בתחום הדיגיטל. באמצעות קאנבה כל אחד יכול לעצב (יחסית בקלות) מגוון רחב של מודעות, תמונות רקע עבור צרכים שונים. באמצעות פלטפורמה זאת ניתן להכין- שקפים למצגות, פוסטים לפייסבוק, תמונת רקע לפייסבוק, כרטיסי ביקור, פוסטים לאינסטגראם ועוד דברים רבים וטובים.

לקריאה נוספת על כלים מובילים לשיפור שיווק B2B ניתן להיכנס למאמר הבא.

 

מה מיוחד בשיווק דיגיטלי B2B?

ההבדל המרכזי שיש בין שיווק דיגיטלי B2B לשיווק אופליין B2B נעוץ בעובדה שמקבלי ההחלטות בחברות נמצאים מרבית מהזמן ביממה מחוברים לאינטרנט. בהתאם לכך, ניתן להשפיע על דעתם בזמנים שונים במהלך היממה באמצעות שימוש בכלים השונים שקיימים בתחום השיווק הדיגיטלי.

אם נשכיל לעשות שימוש יעיל בכתיבת תכנים, סרטוני וידאו ורשתות חברתיות נוכל בוודאות להשפיע על דעתם של מקבלי ההחלטות בארגונים שמולם אנו פועלים.

בסרטון הבא, ניתן לראות את ראש תחום ה-B2B של גוגל בבריטניה מסביר את החשיבות והייחוד של שיווק B2B בעידן הדיגיטלי:

טרנדים חמים בשיווק B2B ב-2019

 1. פרסונליזציה בשיווק B2B

כיום היכולת להעביר מסרים אישיים הינה גדולה יותר מאי פעם. אין ספק שבאמצעות פלטפורמות כמו לינקדאין וכלים כמו רימרקטינג מהלכי השיווק הופכים להיות מדויקים בצורה יוצאת דופן. גם הפרסום בפייסבוק מאופיין ביכולת פילוח גבוהה למדי וניתן באמצעותו להעביר מסרים שנראים כמסרים אישיים עבור קהלי היעד שאליהם אנו פונים.

 

 1. שימוש בסרטוני וידאו

כל המחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך ששימוש בסרטוני וידאו הינו הדבר החם של עולם הדיגיטל. השימוש בסרטוני וידאו מאפשר לנו להעביר מסרים בצורה ברורה ומהירה. הבעיה היחידה עם וידאו היא שהוא עשוי לגרור עלויות הפקה גבוהות ומצריך הירתמות של פרזנטורים מוכשרים מטעם החברה.

לחברות שמשווקות ל-B2B העניין התקציבי פחות מהווה בעיה לעומת חברות B2C. בהתאם לכך, אנו רואים יותר ויותר חברות שעושות שימוש בסרטוני וידאו ומפיצות אותם בפלטפורמות כמו יוטיוב ופייסבוק. מחקרים של גוגל מראים שהשימוש בווידאו הינו כה אפקטיבי עד ש-70% מהלקוחות B2B צופים בסרטוני וידאו כחלק מתהליך הקנייה.

באמצעות סרטוני וידאו אפשר להעביר הדרכות, סרטוני מוצר, המלצות מלקוחות ועוד צורות רבות של העברות מסרים אפקטיביים.

 

 1. שיווק מבוסס תוכן

כיום תחום התוכן הולך ומשתכלל ויש יותר ויותר פלטפורמות שמסייעות לנו להפיק יותר מהתכנים שאנו כותבים עבור קידום העסק. פרסום בטאבולה ופרסום באאוטבריין הם שתיים מהדרכים שתופסות תאוצה להפיץ את התכנים שלנו בצורה מהירה ויעילה.

באמצעות פלטפורמות מסוג זה ניתן להציג את התכנים לקהלים הרלוונטיים ובהדרגתיות לבנות קהלים עם מאפיינים שונים וליצור שיווק יותר ויותר מדויק.

 

סיכום שיווק B2B

לסיכום, שיווק B2B הינו תחום מורכב וסיזיפי שדורש אורך רוח והשקעה רבה. כפי שניתן ללמוד מהכתבה היום הכלים שיסייעו להצלחת תהליך השיווק הינם רבים ומגוונים. כמובן שאין נוסחת קסם אחת שבאמצעותה ניתן להצליח תמיד, אך בהחלט שווה לנסות חלק מהכלים ומהטכניקות שהוצגו במאמר.

נשמח לעזור לעסק שלכם להשיג לקוחות חדשים באמצעות שיווק B2B ממוקד ויעיל…

לפרטים נוספים וליצירת קשר לחצו כאן

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

פוסטים אחרונים

דף הפייסבוק שלנו

למידע נוסף Rosh Digital

רוצה לדעת עוד על שיווק דיגיטלי?

כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול על שיווק דיגיטלי. דברו איתנו ונפרסם מאמרים נוספים על מה שמעניין אתכם.

מאמרים נוספים

שופיפיי לוגו

בניית חנות וירטואלית ב-Shopify

כל מה שרציתם לדעת על פלטפורמת המסחר האלקטרוני Shopify, למה כדאי גם לכם להתחיל בתהליך של בניית חנות וירטואלית ב-Shopify וכמה טיפים לעיצוב החנות שלכם

קרא עוד »
סגירת תפריט