4 עקרונות בשיווק למתחילים

4 עקרונות בשיווק למתחילים

תמהיל השיווק

כל מי שלמד שיווק בבתי ספר למנהל עסקים או בקורסים מקצועיים מתחום השיווק מכיר את תמהיל השיווק המורכב מ- 4 חלקים: ה- Place, Product, Price, Production. ארבעת העקרונות האלה משלבים ביחד את הבסיס לשיווק מוצלח ולבניית אסטרטגיה שיווקית.

בשביל שנצליח לבנות אסטרטגיית שיווק מוצלחת ארבעת העקרונות צריכים להיות מיושמים בצורה נכונה. האתגר עבורנו כמשווקים וכבעלי עסקים הוא להיות מסוגלים לבחור בדרך הנכונה אבל כל אחד מהעקרונות ובמקביל לדעת איך לשלב ביניהם.

תמהיל השיווק
איך לחבר את חלקי הפאזל של תמהיל השיווק

Product

המוצר שאנו מוכרים יכול להיות מוצר פיזי כמו מחזיק מפתחות או שירות בלתי מוחשי כמו שירותי ניקיון. כשאנו מחליטים על שיווק מוצר אנחנו צריכים לקחת בחשבון גורמים כמו- שם, אריזה, סוגי שימוש שונים במוצר ובטיחות עבור המשתמשים במוצר. בנוסף, יהיה זה חשוב לראות איך המוצר יכול להשתלב בנישה ספציפית בשוק. מוצר טוב ידע לענות לצרכים ספציפיים של קהל יעד ספציפי- למשל, עצמאים, עקרות בית, מנהלי עסקים, סטודנטים וכד'.

Price

קביעת המחיר למוצר היא אחד מהאלמנטים החשובים בגיבוש האסטרטגיה השיווקית. אם נבחר במחיר גבוה מדי אנחנו עשויים להרתיע לקוחות פוטנציאליים. אם נבחר במחיר נמוך מדי אנו עשויים להיתקל בקשיים להיות רווחיים. בנוסף, עלינו להתייחס למחירי המתחרים שלנו כדי שנוכל להבין היכן אנחנו ממוקמים מבחינת מה שקורה בשוק. קיימים מודלים שונים מעולם התמחור אשר מציעים שיטות שונות.

דוגמא לשיטת תמחור פשוטה שבעלי עסקים רבים משתמשיה בה היא שיטה אשר מחשבת את עלות המוצר עבורנו ביחד עם אחוז הרווח שנרצה להרוויח מכל יחידה שנמכור. קיימים מודלים אחרים בתמחור שנותנים משקל גבוה יותר למחירי השוק ולא לעלויות המוצר עבורנו. מודלים מסוג זה מתמחרים לפי מחירי השוק ולא לפי העלויות ואחוז הרווח שנרצה להשיג.

Place

הרעיון של המיקום מתייחס לערוצי ההפצה שדרכם נרצה להפיץ את המוצר שלנו ללקוחות. למשל, אם אתם מנהלים עסק שמנוהל מהבית כמו מכירות באיביי או באמזון המשמעות היא שכל הלקוחות שלכם נמצאים באינטרנט ואתם צריכים להיות מסוגלים לשלוח להם את המוצרים באופן ישיר.

בעסקים גדולים יותר כמו מפעלים שמוכרים את מוצריהם לספקים שמוכרים את הסחורה ברשתות השיווק הגדולות, כלל אין קשר לצרכן הסופי משום שהמוצר עובר מספר "גלגולים" עד שהוא מגיע למדפים.

Promotion

קידום המוצר או השירות אמור לעורר את המודעות למוצר בקרב לקוחות פוטנציאליים. קידום המוצר יכול להתבצע באמצעות מגוון דרכים שונות אשר כל אחת מהן מתאימה לשיווק של מוצרים שונים עבור קהלים שונים. למשל, אפיקי פרסום קלאסיים ששלטו בעולם הפרסום היו -טלוויזיה, רדיו ועיתונות.

סרטון קצר שמסביר על תמהיל השיווק

סיכום – תמהיל השיווק

כיום, בעידן השיווק הדיגיטלי האפשרויות הן גדולות בהרבה, ניתן לפרסם באתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, אימיילים ועוד ערוצים רבים ומגוונים. לקידום המוצרים ו/או השירותים יכולות להיות סיבות שונות ומגוונות- הגדלת נתח שוק, שיפור המיתוג העסקי, השקת מוצר חדש והגדלת היקף המכירות. פרסום אפקטיבי יוביל להגדלת תחושת הרצון והצורך לשימוש במוצר שבסופו של דבר יוביל להגדלת היקף המכירות.

מושג תמהיל השיווק או באנגלית ה-Marketing Mix הינו מושג שזכה לסיקור נרחב באינטרנט ובספרות המקצועית של עולם השיווק. אם תרצו ללמוד עוד פרטים לגבי תחום זה תוכלו להיעזר באתר  http://marketingmix.co.uk/ . אתר זה נוגע במושג בהרחבה ממספר כיוונים נוספים.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

פוסטים אחרונים

דף הפייסבוק שלנו

למידע נוסף Rosh Digital

רוצה לדעת עוד על שיווק דיגיטלי?

כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול על שיווק דיגיטלי. דברו איתנו ונפרסם מאמרים נוספים על מה שמעניין אתכם.

מאמרים נוספים

מוכנים להגדיל את מאגר הלקוחות שלכם?

מעוניינים להגדיל את היקף המכירות של העסק שלכם?

קצת עלינו

ROSH DIGITAL הינה חברת שיווק דיגיטלי שמספקת שירותי- בניית אסטרטגיה שיווקית, בניית אתרים, עיצוב אתרים, אפיון אתרים, קידום אתרים, שיווק ברשתות החברתיות, מיתוג ועוד. נשמח לספק מענה לצרכי העסק שלכם בתחום השיווק באינטרנט ולסייע לעסק שלכם לפתור את הבעיות והאתגרים העומדים בפניכם. אם תעבדו איתנו תוכלו להתרכז במה שאתם טובים ואוהבים לעשות ולא תצטרכו "לשבור את הראש" על איך לשווק את העסק.

סגירת תפריט