מה ההסבר לעלייתה של הכלכלה השיתופית בעידן הדיגיטל?

airbnb כלכלה שיתופית
זמן קריאה: 2 דקות

כלכלה שיתופית היא אחד התחומים החמים ביותר של עולם הסטארטפ בשנים האחרונות. כלכלה שיתופית מהווה פתרון אידיאלי לצרכנים שרוצים לשלם פחות, להרוויח יותר וליהנות מזמינות ומבחר אינסופי של אלטרנטיבות.


שתיים מהחברות המצליחות והמפורסמות ביותר שזכו להצלחה אדירה בתחום זה הינן Uber ו- Airbnb.


Uber מצליחה לתת מענה לאחת הבעיות המעיקות של אנשים אשר חיים במרחב הציבורי ורוצים להגיע ממקום למקום באמצעות אלטרנטיבה זולה וזמינה יותר ממוניות.


Airbnb מהווה פתרון מעולה לאנשים שמבקרים בערים גדולות ורוצים ליהנות משהות בדירות מקומיות במחירים סבירים במקום לשלם מחירים מופקעים עבור שהייה במלונות מנוכרים.


מה זה כלכלה שיתופית?

כלכלה שיתופית היא מושג שצמח מתוך הפלטפורמות הנ"ל, הרעיון הוא לתווך באמצעות פלטפורמות חכמות בין אנשים שיש להם צרכים מסוימים לאנשים שיש באפשרותם למצוא פתרון לאותם צרכים.


היופי בפלטפורמות אלה הוא שהן מאפשרות לנו לנצל בצורה חכמה יותר את המשאבים העומדים לרשותנו ואף להרוויח מהם. פלטפורמות אלה עלו לגדולה בגלל היוקר הגבוה של אותם משאבים שנמצאים בחסר (למשל מלונות או מוניות). בנוסף, מדובר בפלטפורמות שמייצרות סיטואציה של WINWIN עבור שני הצדדים שלוקחים חלק בעסקה.


המאפיין הבולט ביותר של הכלכלה השיתופית הינו העובדה שצורת התנהלות זאת הופכת נכסים שהיו נחשבים לנכסים פרטיים לנכסים ציבוריים שיש לכלל הציבור גישה אליהם במידה ויהיו מוכנים לשלם את התעריף המבוקש.


כלכלה שיתופית Airbnb

Airbnb היא החברה המובילה והבולטת ביותר בתחום הכלכלה השיתופית

החברה שמזוהה יותר מכל חברה אחרת בעולם בתחום הכלכלה השיתופית היא Airbnb. חברה זאת הצליחה לקחת את מודל השיתופיות לרמות הגבוהות ביותר. הפלטפורמה של Airbnb מציעה ללקוחותיה היצע בלתי נגמר של פתרונות דיור, במחירים זולים יותר ממחירי האלטרנטיבות ובגמישות גדולה יותר לאורך כל תהליך ההזמנה באתר.


מרכיב נוסף שאיפשר ל-Airbnb להצליח בצורה כל כך מרשימה הוא העובדה שהחברה אפשרה לאנשים שלקחו חלק במיזם להשיג השלמת הכנסה בקלות. במקרים רבים "השלמת ההכנסה" הפכה להכנסה העיקרית ואותם אנשים הפכו לסוכני דירות של Airbnb במשרה מלאה.


אורח החיים הגמיש והקלות הבלתי נתפסת שבזכותה אנשים הצליחו ליצור כסף הפכו את Airbnb לחברה שהצליחה ליצור מודל שלא היה כדוגמתו בעולם העסקי.


מה העתיד של כלכלה שיתופית?

הנבואה ניתנה לשוטים, אך בכל זאת אם אנחנו מסתכלים על הקצב המסחרר שבו העולם שלנו הופך לדיגיטלי מיום ליום ניתן לשער כי תופעת הכלכלה השיתופית רק תלך ותתעצם. ככל שהשנים עוברות יותר ויותר אנשים מחזיקים בסמארטפונים, יותר ויותר תקציבי פרסום מושקעים בקידום של מיזמים מכל הסוגים.


השיווק הדיגיטלי ומאפייניו הייחודיים כמו הוויראליות שברשתות חברתיות, היכולת לפרסם בכל מקום (בזכות הפרסום במובייל) והיכולת לבצע את הפרסום בצורה מפולחת ומדויקת הם שתרמו ויתרמו רבות לחברות מהסוג הנ"ל להמשיך ולשגשג.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

פוסטים אחרונים

דף הפייסבוק שלנו

למידע נוסף Rosh Digital

רוצה לדעת עוד על שיווק דיגיטלי?

כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול על שיווק דיגיטלי. דברו איתנו ונפרסם מאמרים נוספים על מה שמעניין אתכם.

מאמרים נוספים

סגירת תפריט